Třídíme, šetříme: Všimli jste si nových samolepek na černých kontejnerech?


V průběhu května byly polepeny kontejnery na směsný odpad nálepkami hlásajícími následující hesla „Třídíme, šetříme“, „Netřídíme, platíme více“ a „Netřídit se prodraží“. Město Jičín chce vyzvat občany, aby začali odpady třídit důsledněji, a to zejména v bytové a panelové zástavbě.

Tato hesla v současné době nabývají na významu. Poplatky za ukládání využitelného odpadu na skládku narůstají. Platí je město, a tak se tento poplatek propisuje do nákladů za odpadové hospodářství a v konečném důsledku do rozpočtů domácností. Poplatky za využitelné odpady budou dramaticky narůstat až do roku 2030, kdy začne platit pro tyto odpady zákaz skládkování a zároveň by se měla srovnat cena skládkování a spalování odpadu. Ta pro srovnání činí cca 1650 Kč bez DPH na tunu směsného odpadu v případě, že původcem je občan.

Využitelný odpad je ten, který by bylo možné třídit, avšak občan ho přesto vhodí do černého kontejneru. Pohodlnost ve třídění odpadu začíná dopadat na peněženky. Česká republika se zavázala plnit recyklační cíle, podle nichž by v roce 2025 měla úroveň recyklace komunálních odpadů dosáhnout 55 %, v roce 2030 pak 60 % a v roce 2035 dokonce 65 %. Sankcemi za neplnění cílů však budou postihovány obce. Nejlepších výsledků budou dle daných kritérií dosahovat obce, které tvoří málo směsného a objemného odpadu.

Apelujeme proto na občany, aby se snažili odpadům co nejvíce předcházet a používat při tom zdravý rozum.

Předcházet tvorbě odpadů se dá přitom docela jednoduše, lze začít například používáním zahradního kompostéru, topením vysušeným dřevem, jehož popel je možné dát na zahradní kompost, používáním pratelných látkových plen, které jdou opět do módy, pitím odstáté kohoutkové vody, která má v Českou velice dobrou kvalitu, používáním látkových tašek, opravami výrobků, půjčováním a darováním věcí, omezením nákupu balených výrobků, sdílením věcí (kola, auta, lyže, nářadí, oblečení), hospodařením s jídlem, atd.

Vzhledem k velkému množství potravinářských a kuchyňských odpadů v černých kontejnerech (20 až 40 procent, v závislosti na lokalitě) se Jičín chystá zavést pilotní projekt sběru gastroodpadů na sídlištích, a to nejpozději v průběhu následujících dvou let.

 

 

Správa nemovitostí města Jičína stanovila cenu tepla pro rok 2022 na 941 Kč/GJ

 
Evropa v současné době prodělává energetickou krizi. Ceny zemního plynu na burzách stouply v nedávném období na trojnásobek dřívější ceny. Odběratelem plynu je i Správa nemovitostí města Jičína a.s. (SNMJ), která vyrábí teplo do bytových i nebytových prostor. Ačkoliv vzrůst ceny na burze odpovídá 300 procentům, díky vnitřním opatřením SNMJ odpovídá navýšení v Jičíně 70 procentům. SNMJ tím utlumí krajně nepříznivý vývoj na evropském trhu energií a jeho dopad na občany. I tak ale navýšení ceny znamená nárůst nákladů cca o 800 korun měsíčně pro běžnou domácnost. Cena tepla se pro rok 2022 zvýší na 941 Kč/GJ z původních 548 (obě hodnoty jsou včetně DPH).
SNMJ držela cenu tepla beze změny od roku 2018. V letech 2015 až 2018 se částku dařilo snižovat. Cena 941 Kč platí pouze pro rok 2022 a SNMJ pro rok 2023 bude usilovat o příznivější cenu pro své odběratele. Částka 941 Kč/GJ je kalkulována v souladu s vydaným cenovým rozhodnutím ERU pro rok 2022 a jedná se o cenu průměrnou a to jak za otop tak ohřev teplé vody.
Cenu tepla na rok 2022 již schválilo představenstvo společnosti. Předtím proběhlo jednání s největším odběratelem tepla, kterým je SBDO Jičín. Rozhodnutí představenstva předcházela rozsáhlá diskuse a rozvaha. Hodnotila se mezinárodní situace. Do cen se promítá řada faktorů, včetně mezinárodních vztahů či důrazu evropské politiky na přechod k bezemisní energetice. Raketový vzestup cen energií je široce prezentován v médiích. Je však pravděpodobné, že současné burzovní ceny jsou pouze výkyvem a že dojde ke korekci směrem k nižším hodnotám. Protože jistou část nákladů za nákup plynu ponese SNMJ, v roce 2022 se očekává snížení zisku společnosti cca o 3,5 milionu Kč.
SNMJ využívá kogenerační jednotky, které kromě tepla vytváří i elektrickou energii. Ta je dodávána do nebytových prostor SNMJ, sportovního areálu, Aqua Centra a do hotelu ReStart. Cena této elektřiny v roce 2022 bude 3,78 Kč/kWh (silová i distribuční část). SNMJ také průběžně modernizuje své kotelny. Poslední investicí bylo nahrazení dvacet let starých kogeneračních jednotek v kotelně U Stadionu. Zisk společnosti je tímto způsobem průběžně reinvestován do modernizace tepelného hospodářství v Jičíně.
 

 

Vzdor komplikované situaci ve stavebnictví se podařilo sehnat firmu na rekonstrukci fasády a oken na ZŠ Husova

 

Společnost STAV-AGENCY s.r.o. zrekonstruuje fasádu na budově ZŠ Husova. Vymění také většinu oken. Město Jičín počátkem února vypsalo veřejnou zakázku. Již tehdy byla situace poněkud nejistá, protože výrazně narůstaly ceny energií a stavebních materiálů. Ruská agrese proti Ukrajině však znamenala další otřes pro stavebnictví, jelikož firmy se musí potýkat nejen s cenami, ale i s úbytkem pracovních sil. Sehnat stavebníka na ZŠ Husova tedy nebylo jednoduché.
„Je skvělé, že se bude pokračovat dalším velkým krokem v opravě ZŠ Husova. Fasáda je v havarijním stavu již dlouhá léta, nicméně byly vždy upřednostněny jiné důležitější opravy ve škole. ZŠ Husova během poslední deseti let zaznamenala velkou proměnu díky investicím vyšších desítek milionů korun,“ uvedl místostarosta Mgr. Petr Hamáček.  
„V probíhajícím školním roce 2021/22, na podzim 2021, školní budova původně c. k. Učitelského ústavu v Jičíně oslavila 135 let své existence. Opravu historické fasády si jistě zaslouží, neboť po celou dobu mého působení jsem častokrát na havarijní stav upozorňoval a několikrát jsme museli řešit padající omítku ohrožující žáky a chodce. Berme tuto výraznou rekonstrukci právě jako nádherný dárek naší škole v době jejího jubilea,“ sdělil ředitel školy Mgr. Roman Mareš.
Takzvanou Dvojku tedy čeká sanace severozápadní fasády a rekonstrukce oken s výjimkou sedmi v nejvyšším patře směrem z Fügnerovy ulice, které již byly dříve vyměněny. Rekonstrukce zahrnuje také restaurování balkonu se sloupy. Do rohu objektu na křižovatce Husova a Fügnerova je vsazena památní deska K. V. Raise, na níž zhotovitel musí brát ohled, aby nedošlo k poškození.
Většina hlavních prací proběhne o letních prázdninách. Rozsah prací je však velký, takže zasáhnou i do běžného provozu školy. Začnou v červnu 2022. Výměna oken skončí v druhé polovině srpna. Definitivní dokončení prací je plánováno na konec října.
Rekonstrukce bude stát 16 128 352,93 Kč včetně DPH. Jde o cenovou nabídku od STAV-AGENCY, podanou v rámci veřejné zakázky. Původní rozpočtované náklady byly výrazně nižší, odhad byl na 8 milionů Kč. Pochází však z doby před růstem cen a před zahájením rusko-ukrajinské války. Zástupci města Jičína velmi zvažovali, zda souhlasit s nabídkou. Firma STAV-AGENCY však byla jediným uchazečem o zakázku a po prověření se ukázalo, že cena stavebních materiálů a prací vskutku není nadhodnocená. Zároveň je tu velká nutnost tuto rekonstrukci podniknout, neboť stav fasády vážně není dobrý.

Po zvážení se Rada města obrátila na Zastupitelstvo města ohledně rozpočtového dofinancování této akce. Zastupitelstvo to podpořilo silou 19 hlasů z celkových 21. Rozpočtová položka tak byla posílena o 9 milionů Kč.
ZŠ Husova se nachází na velmi frekventovaném místě. Hlavní budova, která je dílem Františka Menčíka a Emanuela Prokopa, byla otevřena v roce 1886 jako Učitelský ústav v reakci na nové rakousko-uherské školní zákony. Učitelský ústav v Jičíně vlastně vznikl už o 17 let dříve, kdy tyto zákony byly vydány, ale kapacita byla značně omezena. To se s novou budovou zlepšilo. Studium bylo původně čtyřleté, ale z určité nouze se zkrátilo na tři roky. Absolventi pak mohli učit na obecných a měšťanských školách, po dvou letech praxe skládali učitelské zkoušky a následně se stali učiteli. Za první světové války, v letech 1914 až 1918, sloužila budova vojenským účelům. V únoru 1929 se škola přejmenovala na Raisův státní koedukační ústav v Jičíně a na rohu byla odhalena pamětní deska K. V. Raise, což byla slavnostní událost. Za druhé světové války, tedy v době Protektorátu Čechy a Morava, škola sice převážně fungovala, ale výuka byla pod zvyšujícím se tlakem okupačního režimu. To se projevovalo například povinnou zkouškou z němčiny, přeškolovacími kurzy, proškrtáním knihovních fondů a podobně. Učitelskému ústavu ale nepřála ani poválečná doba. Učitelský ústav nebyl podporován státem a definitivně byl zrušen v roce 1948. Jakmile se však uvolnily prostory, jiné školy projevily zájem, protože učebních kapacit byl v poválečném boomu nedostatek. Prostory nakonec využila Obecná škola dívčí, která zde působila od roku 1949, a ve školním roce 1954/55 dalo ministerstvo školství a osvěty souhlas ke zřízení další osmileté školy v Jičíně. Tak vznikla 2. osmiletá škola na Husově ulici a 3. osmiletá škola na Novém Městě. Takový je počátek dnešní Základní školy Husova, kterou v současnosti navštěvuje 541 žáků.



Zastupitelstvo města Jičína schválilo rozpočet na rok 2022

 

Rozpočet hospodaření města Jičína v roce 2022 bude pracovat s částkou 568 509 820 Kč na stránce příjmů i výdajů. Zastupitelstvo ho schválilo při veřejném zasedání ve středu 15. prosince. Přípravou rozpočtu se Městský úřad Jičín zabýval od počátku podzimu.
„Rozpočet je postaven jako vyrovnaný a věřím, že i přes současnou ekonomickou situaci se nám podaří naplnit záměry, které jsou promítnuty ve výdajových položkách,“ uvedl starosta města JUDr. Jan Malý.
Ve výdajové stránce rozpočtu je vyhrazeno 149 742 800 Kč pro investiční akce. Největší investiční akcí, která začne v příštím roce, bude výstavba infrastruktury a inženýrských sítí pro obytnou čtvrť lokalitě Kasárna. Tato akce bude financována úvěrem, proto je ve výdajích zahrnuta pouze částečná splátka ve výši 10 milionů Kč. Velkou akcí příštího roku bude výstavba tenisové multifunkční haly za 25 milionů Kč, dále pak rekonstrukce ulic K. Vika a Hofmanova za 10 milionů Kč, rekonstrukce havarijní fasády a výměna oken na budově ZŠ Husova za 8 milionů Kč. Další velké akce přecházejí z uplynulého roku. Jde například o přestavbu stacionáře pro seniory Domovinka, rekonstrukci Konecchlumského ulice nebo o rekonstrukci sportovní haly. Projektové dokumentace na opravy chodníků a ulic mají vyhrazeno 800 tisíc Kč a na přípravu projektové dokumentace na komunikaci Poděbradova – Ruská je vyčleněno dalších 600 tisíc Kč. 
Zbylé výdaje jsou provozní, a sem spadají například příspěvky na provoz příspěvkových organizací, jako jsou technické služby, kulturní zařízení, sportoviště včetně Aqua Centra a koupaliště, knihovna, sociální služby včetně Domova pro seniory a samozřejmě školská zařízení, zahrnující i základní uměleckou školu a K-klub. Jičín přispívá i na provoz a údržbu Lodžie nebo na útulek pro psy. Provozní výdaje zahrnují také platy a provoz městského úřadu. Do provozních výdajů spadá dále například údržba zeleně, kdy 700 tisíc korun je alokováno na údržbu Čeřovky dle studie zpracované Ing. Součkovou. I další zelená místa, jako jsou lipová alej, Libosad, Zebín, hřbitov a podobně, jsou v rozpočtu zohledněna.
Do provozních výdajů spadají i opravy. Mnohdy mají spíše investiční charakter. V plánu je oprava oken v MŠ U Kina za 1 milion Kč, frézování a oprava vozovky v ulici Seifertova za 600 tisíc Kč, oprava elektroinstalace v MŠ J. Š. Kubína za 400 tisíc Kč nebo oprava chodníku včetně obnovy zeleně v ulici Havlíčkova. Rozpočet obsahuje rovněž položku ve výši 500 tisíc Kč na dílčí opravy chodníků. Do provozních výdajů je také zahrnuto dokončení projektu Cesta Valdštejnských architektů, tedy rekonstrukce Valdštejnské lodžie. Dále jsou tu oprava historické kašny na Valdštejnově náměstí (605 tisíc Kč), oprava galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře, výměna okapových žlabů v jezuitské kolejí, vyčištění nádvoří a výmalba podloubí ve Valdštejnském zámku či údržba a opravy v zámecké zahradě. Také se vypracuje dokumentace na zpřístupnění části jičínského podzemí veřejnosti a dokumentace na renovaci expozice v Rumcajsově ševcovně a ve Valdické bráně.

Mezi provozními výdaji jsou také příspěvky na kulturní akce, sport a události. Chystají se Valdštejnské slavnosti, Prodloužené víkendy, prosincová Slavnost světel nebo adventní výzdoba. Město Jičín rovněž hodlá poskytovat granty pro sportovce a oddíly, na kulturní činnost, na podporu cestovního ruchu a sociálním službám, tak jako doposud. 
Krátce k příjmové části rozpočtu. Největší příjem je tradičně daňový, ten je v rozpočtu ve výši 313 670 000 Kč. Dalším podstatným příjmem jsou přijaté dotace včetně příspěvku na výkon státní správy. Ty činí 104 029 240 Kč. Třetí složku představují příjmy z vlastní činnosti ve výši 44 810 580 Kč a kapitálové příjmy (prodeje pozemků) ve výši 8 milionů Kč. Klíčovou položkou je výsledek kladného hospodaření města v roce 2021 v celkové výši 98 milionů Kč.